Bezpłatne leki dla seniorów a e-analfabetyzm – o konieczności tworzenia adekwatnych rozwiązań prawnych

https://doi.org/10.34768/dpia.2022.4.298

Autor

  • Ewa M. Kwiatkowska Akademia Leona Koźmińskiego

Słowa kluczowe:

Internetowe Konto Pacjenta (IKP), osoby starsze, wykluczenie cyfrowe, bezpłatne leki dla seniorów, dostęp do danych medycznych

Abstrakt

W wyniku wprowadzonej w 2016 r. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczeniobiorcy, którzy ukończyli 75 lat, uzyskali możliwość otrzymywania bezpłatnego zaopatrzenia w wybrane leki. Początkowo katalog podmiotów uprawnionych do wystawiania takich recept ograniczony był praktycznie do świadczeniodawców realizujących świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. W 2020 r. katalog ten został rozszerzony o lekarzy specjalistów i lekarzy po zakończeniu leczenia szpitalnego, jednak z uwagi na brak gotowości systemu informatycznego podmioty te uzyskały prawo wystawiania takich recept dopiero od 1 stycznia 2021 r. Jednocześnie jednak przed wystawieniem recepty na bezpłatne leki świadczeniodawca ma obowiązek zweryfikowania leków wcześniej przepisanych i wykupionych przez świadczeniobiorcę. W przypadku lekarzy specjalistów i lekarzy po zakończeniu leczenia szpitalnego możliwość takiej weryfikacji uzależniona jest od nadania im przez świadczeniobiorcę uprawnień do wglądu w dokumentację medyczną. Do tego konieczne jest posiadanie aktywnego Internetowego Konta Pacjenta (IKP), co stanowi rzadkość wśród seniorów. Powiązanie możliwości otrzymania recept na bezpłatne leki z aktywowaniem IKP jest przejawem braku równego traktowania świadczeniobiorców. Szczególnie w obliczu starzenia się społeczeństwa i wysokiego poziomu e-analfabetyzmu, dającego się zaobserwować wśród najstarszych Polaków, istnieje konieczność takiego znowelizowania przepisów dotyczących bezpłatnych leków dla seniorów, aby nikt z powodu wykluczenia cyfrowego lub braku umiejętności bądź chęci aktywowania IKP nie był wykluczony z przysługujących mu świadczeń ochrony zdrowia. Efektem przedstawionej w artykule wieloaspektowej analizy są propozycje de lege ferenda.

Bibliografia

Centrum e-zdrowia (2021), Już 10 milionów Polaków korzysta z Internetowego Konta Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl, 6 lipca, https://cez.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/juz-10-milionow-polakow-korzysta-z-internetowego-konta-pacjenta-w-serwisie-pacjentgovpl/.

Centrum e-Zdrowia (2021), Wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej danych na temat liczby osób, które mają aktywne IKP, WPE.0112.1.2021; 2021-33483, 2 listopada, Warszawa.

GUS, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 30.06.2021), Warszawa 2021, Tabela 1. Ludność według płci i wieku.

GUS, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2020), Warszawa 2021, Tabela 1. Ludność według płci i wieku.

GUS, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), Warszawa 2020, Tabela 1. Ludność według płci i wieku.

Kwiatkowska E.M., Analfabetyzm cyfrowy – czy stanowi problem?, XVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Gdańsk, 24-26 czerwca 2021 r.

Opublikowane

16-11-2023

Jak cytować

Kwiatkowska, E. M. (2023). Bezpłatne leki dla seniorów a e-analfabetyzm – o konieczności tworzenia adekwatnych rozwiązań prawnych. Dyskurs Prawniczy I Administracyjny, (4), 49–59. https://doi.org/10.34768/dpia.2022.4.298

Numer

Dział

Artykuły