Upoważnienie do dokonywania wydatków – problemy definicyjne w zakresie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Słowa kluczowe:
wydatek publiczny, finanse publiczne, odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, plan finansowyAbstrakt
Jednym z podstawowych naruszeń podlegających odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest dokonanie wydatku ze środków publicznych bez upoważnienia albo z przekroczeniem upoważnienia określonego w stosownych aktach planowania finansowego. Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych nie zawiera jednak definicji pojęć, którymi posługuje się ustawodawca przy penalizacji czynów. Odsyła w tym zakresie do określeń w znaczeniu nadanym ustawą o finansach publicznych. Taki zabieg legislacyjny w odniesieniu do zakresu odesłania, jak również trudności wynikających z możliwości ustalenia znaczenia tych pojęć w ustawie o finansach publicznych powoduje określone skutki w postaci ograniczenia skuteczności norm sankcjonujących i konsekwencji braku odpowiedzialności za naruszenia w tym obszarze.
Bibliografia
Chmielnicki P., Jak rozumieć problem efektywności prawa? [w:] Pochodzenie, tworzenie i efektywność prawa, red. P. Chmielnicki, Warszawa 2014.
Chojna-Duch E., Podstawy finansów publicznych i prawa finansowego, Warszawa 2012.
Dębowska-Romanowska T., Wydatki publiczne, ich formy oraz zasady realizacji w sektorze finansów publicznych, [w:] System Prawa Finansowego, Tom II Prawo Finansowe Sektora Finansów Publicznych, red. E. Ruśkowski, Warszawa 2010.
Karlikowska M., Miemiec W., Ofiarski Z., Sawicka K., Ustawa o finansach publicznych, Wrocław 2010.
Kojder A., Ograniczenia skuteczności prawa, [w:] Skuteczność prawa, red. T. Giaro, Warszawa 2010.
Nowak W. (red.), Ustawa o rachunkowości w jednostkach finansów publicznych, Warszawa 2014.
Salachna J.M., Odpowiedzialność w prawie finansowym, [w:] System prawa finansowego, t. I: Teoria i nauka prawa finansowego, red. C. Kosikowski, Warszawa 2010.
Stelmaszczyk K., Tyniewicki M., [w:] Komentarz do ustawy o finansach publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego, red. J.M. Salachna, Gdańsk 2019.
Wróblewski J., Teoria racjonalnego tworzenia prawa, Wrocław 1985.
Zieliński M., Wyznaczniki reguł wykładni prawa, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny, Socjologiczny”, Rok LX, 1998, Zeszyt 3, 4.
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Prawa autorskie (c) 2022 Klaudia Stelmaszczyk-Borszowska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.